Diğer öğrendiğiniz destek ve direnç seviyeleri gibi pivot noktalarıda sonsuza kadar tutunamaz.

Bant aralığı stratejisi için pivot noktalarını kullanacağız ancak her zaman değil. Tükendiklerini anlayabilmek için farklı araçlardan referans alıp bu anları lehinize çevirecebileceksiniz.

Daha önce de anlattığımız gibi iki tarzınız olacak. Biri agresif diğeri de muhafazakar.

Her iki yöntemin de işe yaracağı zamanlar olabilir.

Ancak her zaman muhafazakar davranıp desteğin ya da direncin tekrar test edilmesini beklerseniz bazı zamanlar kırılmaları kaçırabilirsiniz.

Pivot noktalarını kullanarak potansiyel kırılma anlarını görmek için bir grafiğe bakalım. Aşağıda 15 dakikalık EUR / USD grafiği yer almaktadır.

 

Burada EUR / USD’nin gün boyunca ralli havasında devam etmiş.

EUR / USD’nin pivot noktasının üzerinde gaplı açıldığını görüyoruz (Sol alt köşeye dikkat edin). Fiyat, R1’de hafif bir dirençten sonra güçlü bir kırılma yaparak R2 seviyesine çıkmış.

Sonunda direnci kırarak 50 piplik bir yükseliş gerçekleştirmiş.

Agresif davranıp long pozisyon almış olsaydınız kendinizi Messi’nin rüyalarındaki gibi Dünya Kupasını kaldırırken hayal ediyor olacaktınız.

Öte yandan, eğer muhafazakar kalıp ihtiyatlı bir şekilde davranarak tekrar test etmesini beklemiş olsaydınız kaçan trenin arkasından bakacaktınız. R1 kırıldıktan sonra yeniden test edilmedi. Aslında aynı şey hem R1 hem de R2 için oldu!

EUR / USD boğalarının da R3 için nasıl saldırdığına dikkat edin.

Ancak agresif yöntemi kullanmış olsaydınız fiyat, ilk desteği sürdürmeyi başaramadığı için tuzak kırılmaya yakalanırdınız. Yakın stop seviyesi kullanmış olsaydınız ufak zararla bu tuzağı atlatırdınız.

Sonraki denemelerde fiyatın nihayetinde kırıldığını göreceksiniz. Kırılmış direnç hattının tekrar test edildiğine de dikkat edin.

Ayrıca, kurun günün ilerleyen saatlerinde nasıl tersine döndüğünü ve R3’ü delip geçtiğini gözlemleyin. Direncin desteğe sonra tekrar dirence dönüştüğü anda şort pozisyon almanız için fırsat oluştu.

Rollerin Değişimi

Destek seviyeleri kırıldığında genellikle direnç seviyelerine dönüştüğünü unutmayın.

Rollerin değişimi kavramı direnç seviyelerinin kırılıp desteğe dönüştüğü ya da tersi anları tanımlar. “Sanırım muhafazakar pozisyon alacağım” dediğiniz anlar bu anlar olacak.

Zarar durdur seviyelerini ve hedefleri nereye koymalıyız?

Kırılma anlarında ticaret yaparken en zor şey stop noktalarınızı doğru belirleyebilmektir.

Bant aralığı stratejisindeki pivot destek ve direnç seviyesi arasındaki fiyat dalgalanmalarını takip ederken kırılma stratejisinde güçlü ve hacimli hareketleri yakalamaya çalışacaksınız.

Bir seviye bir kez kırıldığında, teoride, bu seviyenin “dirence dönen destek” ya da “desteğe dönen direnç” haline gelmesi muhtemeldir. Bu da yukarıda bahsettiğimiz “rollerin değişimi” olgusu.

Eğer long pozisyon alacaksanız ve fiyat R1 seviyiseni kırdıysa stop seviyenizi R1 in hemen altına koymalısınız.

Zarar durdur emirlerinizi nereye yerleştirebileceğinizi görmek için yukarıdaki EUR / USD grafiğine dönelim.

Hedefler belirlenirken, genellikle bir sonraki seviyeyi kar alma noktası olarak belirlemelisiniz.

Büyük bir ekonomik kriz veya sürpriz bir haber çıkmadığı sürece fiyatın tüm pivot seviyelerini kırıp geçmesi çok nadirdir.

Stop ve hedefleri görmek için o EUR / USD grafiğine geri dönelim.

Bu örnekte, R1 kırılınca stop seviyenizi hemen R1 altına koyacaksınız.

Fiyatın artmaya devam edeceğine inanırsanız pozisyonunuzu koruyabilir ve hareketin devamına göre stop seviyenizi yükselterek devam edebilirsiniz.

Dikkatle takip etmeli ve duruma göre stoplarınızı değiştirmelisiniz. Takip eden kurslarda bu konuyu ayrıntılı ele alacağız.

Her strateji ve indikatör kullanımlarında olduğu gibi kırılma stratejisinin risklerinin farkında olmalısınız.

Her şeyden önce hareketin devam edip etmeyeceğine dair hiçbir fikriniz yok. Fiyatın yükseleceğini/düşeceğini düşünerek giriş yapabilirsiniz. Yükseliş yada düşüş yerine tepe ya da dipte pozisyon almış olabilirsiniz. Yani TUZAKLANDINIZ!

İkincisi, gerçek bir kırılma mı yoksa bir haberden dolayı oluşan çılgın fiyat hareketimi olduğundan emin değilsiniz.

Volatilitedeki artışlar genellikle önemli bir haber duyulduğunda görülür. Bu sebeple haberleri kaçırmamaya dikkat edin ve ekonomik tavimleri sık sık kontrol edin.

Son olarak, menzil ticaretinde olduğu gibi rollerin değişimini bekleyebilirsiniz.

R1’in kırıldığını sanıyor olabilirsiniz. Aslında güçlü bir direnç seviyesinde olduğunuzu göz ardı etmeyin.

Fiyat R1’i geçebilir, direnci test edebilir ve geri düşebilir.

Kırılmanın gerçek olup olmadığına dair daha güçlü sinyaller almanıza yardımcı olacak  destek ve direnç , mum ve grafik formasyonları ile momentum göstergeleri bilgilerinizi kullanmalısınız.