Tıpkı insanlar gibi, mumlar da farklı gövde boylarına sahiptir. Yatırımcılar olarak, bir mumun ne tür bir gövde uzunluğu aldığını not etmek önemlidir!

Seksi Gövdeler

 

Uzun gövdeler güçlü alım ve satıma işaret ediyor. Gövde ne kadar uzun olursa, alış ya da satış baskısı o kadar yoğun olur. Bu, alıcıların veya satıcıların daha güçlü olduğu ve kontrolü ele geçirdikleri anlamına gelir.

Kısa gövdeler çok az alım veya satım faaliyeti olduğu anlamına gelir.

Uzun beyaz/yeşil Japon mumları güçlü alım bakısı olduğunu gösterir. Bu, fiyatların açılıştan kapanışa doğru önemli ölçüde arttığını ve alıcıların agresif olduğunu göstermektedir. Diğer bir deyişle, boğalar ayıları tekmeliyor!

Uzun siyah/kırmızı (dolu) mumlar güçlü bir satış baskısı gösterir. Bu, fiyatların açılıştan kapanışa doğru büyük oranda düştüğünü ve satıcıların agresif olduğunu göstermektedir. Başka bir deyişle, ayılar, boğaların boynuzlarından tutup atıyor!

Gizemli Gölgeler

Japon mumlarındaki üst ve alt gövdeler, ticaret hakkında önemli ip uçları verir.

Uzun gölgeleri olan mumlar, alım satım işlemlerinin açılış ve kapanışta iyi bir şekilde gerçekleştiğini gösterir.

Kısa gölgeleri olan mumlar, ticaret hareketlerinin çoğunun açılış ve kapanış anlarında olduğunu gösterir.

Bir mum, uzun üst gölge ve kısa alt gölge içeriyorsa, bu alıcıların fiyatları esnetip daha yükselttiği anlamına geliyor. Fakat bir sebepten satıcılar, açılış fiyatının yakınında kapanış gerçekleştirebilmek için fiyatları düşürmüş.

Bir mum, uzun alt gölge ve kıs üst gölge içeriyorsa, bu satıcıların fiyatı düşürdüğünü gösterir. Ancak bir sebepten alıcılar gelip, fiyatı açılış fiyatının yakınına geri çekmiş.