İşlem Günlüğüne Neden İhtiyacınız Var?

Bu yaştan sonra günlük mü tutacağım?

Ne oldu zoruna mı gitti?

İşlem günlüğü tutmanın herhangi bir hedefe olan yolculukta hayati bir yeri vardır. Kilit nokta, performansınızı sürekli takip edip hatalarınızdan ders çıkaracak olmanızdır.

Birinci sınıf sporcular parkurda daha iyi, daha hızlı ve daha güçlü olmalarına yardımcı olacak şeyleri takip etmek için günlük tutarlar.

Bilim adamları sonraki büyük keşiflerini bulma sürecinde yaparlar. Finans piyasaları yatırımcıları  ise disiplinli, tutarlı ve en önemlisi de para kazanabilmek için günlük tutarlar.

Disiplinli tüccar kar eden ve günlük tutan tüccardır. Disiplinli yatırımcı olabilmenin ilk adımı günlük tutmak!

Kulağa aslında basit gibi geliyor ama o ilk adımı atabilmek gerçekten çok zor. Ama neyse ki bu kursun sonunda Muhtarınız sizi ikna edecek merak etmeyin.

Çoğu yatırımcı ilk olarak gayet güzel günlük tutar ama devamını getiremezler. Zaten sıkıcı olmasının yanında millet olarak da başladığımız işi yarım bırakmakta üstümüze yok. Hemen gidip sağdan soldan eski borsacıların anılarını yazdıkları kitapları alıp okumaya ve onu benimsemeye başlarlar.

Bazıları da aracı kurumlardan işlem geçmişlerini (logları) alırlar ve onu incelerler. Brokerinizdan gelen günlükler veya işlem geçmişi hangi pozisyona neden ve nasıl girdiğinizin bilgisini vermeyeceği gibi bir sürü tırıvırı bilgi de içerir.

Oradan alacağınız bilgiler sizin bir sonraki hamlenize gram katkı sağlamaz emin olun.

SIFIR,SIFIR,SIFIR.

İşlem günlüğü tutmak demek, pozisyona nereden girip çıktığnız demek değil.

İşlem günlüğü demek, takas stratejilerini geliştirmek ve kendi psikolojinizi ehlileştirmektir.

Daha da özele inmek gerekirse, günlük tutmak tamamen yatırımlarınızın öncesinde, sırasında ve sonrasındaki duygularınızı kontrol etmenizi sağlamaktır.

Örneğin, alım satım yönteminiz USD / JPY almayı söylüyor.

Ama bir türlü hislerini ikna edemiyorsun.

O zaman kendine şunu hatırlat,” Ya analiz ettik ama çok korkuyorum analizim çalışmayacak diye. Neyse hislerime değil analizime güvenmeliyim. Açıyorum pozisyonu”

Pozisyonunuzu açtınız ve işler tersine gitmeye başladı. Ufak ufak zarar ediyorsunuz. Hemen stop olmayı düşünmeye başladınız. “Hay aksi! Yine zarar yazmaya başladı. Biliyordum vallahi biliyordum! Niye kendimi dinlemedim ki! Ne kadar da aptalım. Herşeyi kaybetmeden bir an önce pozisyonu kapatayım”

…. ve pozisyon kapatılır….

Bir kaç gün sonra ise bir bakmışsınız ki analizinizde belirlediğiniz hedefe gitmiş! Yani pozisyonu kapatmasaydın kar etmiş olacaktın.

Şunu dediğini adım gibi biliyorum. “Yahu aynısı kaynımın da başına geldi”

Eğer burada bu dersi okuyorsan emin ol sen de yaşadın bunu. O yüzden birbirimizi kandırmanın anlamı yok 🙂

İşte bu yüzden GÜNLÜK tutmalısın. Baya baya bir ajadaya analizini, hedefini, nerede ne yapacağını ve bu hedeflere nasıl ve hangi stratejiyle ulaştığını yazacaksın. Hatta bir kaç gün sonrası için bile yine duygu krizine girdiğinde kendi kendini sakinleştirecek notlar bile yazabilirsin.

Pozisyonda kalmayı başaramıyoruz, stratejimizi uygulayamıyor ve analizimize güvenmiyoruz. Ve en önemlisi ise duygularımızı ticaretimizden uzak tutamıyoruz!

Bu şekilde işlem yapmaya devam ederseniz ve bir işlem günlüğü tutmazsanız, yanlış yaptığınızı fark etmeden önce portföyünüz sıfırlanacak haberiniz olsun.