Bu sorunun cevabı aslında çok basit…Herşeyi!!!

Eğer pozisyondan öncesinde, pozisyondayken ve pozisyon sonrasında herşeyi kaydederseniz çok daha iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Borsa ve forex işlemleri tamamen strateji ve metodlarınızdan bağımsız olarak performansınıza bağlıdır.

İşlemlerinizin gerçek başarısı piyasa ortamını nasıl analiz ettiğinize, ticaret kararı alırken plan ve strateji belirlemenize, bu planı uygulama tarzınıza ve biraz da şansa bağlıdır.

Günlüğe not alacağınız şeyler:

Yatırımcılar için kayıt demek:

Kim olduğun ve seni piyasada tutan motivasyonun. Doğru ticaret stratejilerini bulabilmek için kendinizi iyi tanımalı ve neyi ne için yaptığınızı iyi bilmelisiniz

Piyasanın ne olduğu ve felsefesi. Bu, piyasa işleyişini nasıl anladığınız, nasıl karar aldığınız ve nasıl bir risk yönetimi yaptığınızdır.

Piyasanın takibi. Piyasada her gün birbirinden farklıdır. Ancak bu, her gün işlem yapacaksınız demek değildir. Bazen günlerce ve hatta haftalarca doğru zamanın gelmesini bekleyeceğiniz dönemler olacaktır. Doğru zaman ve sabırla bekleyip gözlem yapın ve not alın. Ayrıca piyasa ortamı değişirse siz de trende karşı direnmemeli ve ona göre pozisyonlarınızı ve kendinizi güncellemelisiniz.

Yanlış işlemler ve kaçan fırsatlar. Kaçan fırsatlar ve yanlış yaptığınız, zarar ettiğiniz işlemler aslında sizi başarıya taşıyacak en önemli işlemlerdir. Erken kapatılan pozisyonlar, yanlış seviyelerden açılan pozisyonlar, fazla ya da az büyüklükteki pozisyonlar vs vs. Bunların hepsini günlüğünüze not almalısınız.

Performans istatistikleri. Tüm yaptığınız işlemlerin sonuçklarını kayıt altında tutun. Gerçekten başarılı olup olmadığınızın cevabını gerçekçi rakam ve oranlara bakacak göreceksiniz. Rakamlar yalan söylemez. Günlüğünüze kayıt yaparken de kendinize karşı dürüst olun. Zaten kendinizden başkasını kandıramazsınız.

 

Hadi bakalım o zaman sizin için işleri biraz daha kolaylaştıralım. Size olmazsa olmaz bazı maddeleri hap olarak vereceğiz.

Listemize göz atmadan önce şunu belirtmek isteriz ki, size vereceğimiz maddeler tamamen kendi tecrübelerimize göre belirlediğimiz şeyler. Bunlarda kişiden kişiye değişiklikler olabilir.

Bu listeyi aklınızda bir fikir olması açısından örnek olarak kabul edebilirsiniz.

Günlüğe kaydedilecek olmazsa olmaz 5 madde

1-Potansiyel pozisyon bölgesi

2.Pozisyon tetik fiyatı

3.Pozisyon büyüklüğü

4. Ticaret yönetim kuralınız

5. Ticaret sonu kaydı.

 

Tekrar söyleyelim, PUBG’deki karakterinizin ne giydiği gibi bu tamamen size bağlı. Kendinize göre bu maddelere ekleme ya da çıkartma yapabilirsiniz.

Ayrıca işlem günlüğü tutmanın faydasını görecek olan da sizsiniz. O yüzden de size faydalı olacak şeyleri mutlaka yapın!