En temel zarar durduma tipiyle başlayalım: Yüzdeye dayalı zarar durdurma.

Yüzdeye dayalı zarar durdurma, yatırımcının hesabının önceden belirlenmiş bir bölümünü kullanır.

Örneğin, “hesabın % 2’si” bir yatırımcının işlem yapmak için aldığı risktir.

Risk yüzdesi, yatırımcıdan yatırımcıya değişebilir. Daha agresif olanlar, hesaplarının % 10’una kadar risk alırken, daha az agresif olanlar genellikle işlem başına % 1’den az riske sahiptir.

Yüzdesel risk belirlendiğinde, yatırımcı, stop noktasını pozisyona giriş yerinden ne kadar uzağa koyacağını hesaplamak için pozisyon boyutunu kullanır.

Bu iyi değil mi?

Bu yatırımcı, ticaret planına uygun bir şekilde durma noktası belirliyor.

Bu iyi bir işlem değil mi?

YANLIŞ!!!

Stoploss'u her zaman piyasa ortamına veya sistem kurallarınıza göre ayarlamalısınız.

Şu an bunu düşündüğünüzü iddia ediyoruz, “Hah? Bu hiç mantıklı değil. Riski yönetmemiz gerektiğini söylediğini sanıyordum. ”

Bunun kafa karıştırıcı göründüğünü kabul ediyoruz, ancak bir örnekle açıklayalım. Pozisyon boyutlandırma dersinden çaylak Faruk’u hatırlıyorsun değil mi?

Çaylak Faruk’un 500 $ ‘lık küçük bir hesabı var ve işlem yapabileceği minimum boyut 10k birim. Çaylak Faruk, 1.5220’de direncin korunduğunu gördüğü için GBP / USD’ de şort açmaya karar verdi.

Risk yönetimi kurallarına göre, Faruk, işlem başına bakiyesinin % 2’sinden fazlasını riske atamaz.

10k GBP / USD biriminde her pip 1 $ değerindedir ve hesabının % 2’si 10 $ ‘dır. Hisseler için de her kademeye göre hesap yapacaksınız.

Faruk’un ayarlayabileceği en geniş stop 10 pip, 1.5230’da stop ayarlamak bu ticarette yaptığı en iyi şey.

Ancak GBP / USD günde 100 pip üzerinde hareket ediyor! GBP / USD’nin en küçük hareketinde kolayca stop-loss emri çalışabilir.

Hesabının ayarlandığı pozisyon limitleri nedeniyle, zarar durdurma noktasını, GBP / USD için geçerli piyasa koşullarını hesaba katmadan ne kadar kaybetmek istediğine göre yerleştiriyor.

Şimdi ne olacağını görelim.

Ve bam! Faruk en tepede çıkış yaptı, çünkü zarar durdurma noktası çok dardı! Ve bu ticareti kaybetmenin yanı sıra, 100’den fazla pip alma şansını kaçırdı!

Bu örnekten, yüzdeye dayalı zarar durdurmanın, yatırımcının stopunu keyfi bir fiyat seviyesine koymaya zorlaması olduğunu görebilirsiniz.

Ya bu stop, çaylak Faruk’un durumunda olduğu gibi giriş noktasına çok yakın olacak, ya da teknik analizleri dikkate almayan bir fiyat düzeyinde olacaktı.

Bildiğiniz kadarıyla, stopunuzu, fiyatın yöneleceği ve yönünüzü belirleyebileceği bir seviyeye ayarlıyor olabilirsiniz (bunu daha önce kim görmedi?).

Ama zaten stop olduğun için, bu karları toplayamazsın! Kahretsin!

Faruk’un çözümü ticaret tarzına ve başlangıç ​​sermayesine uyan bir aracı kurum bulmak ya da başka bir piyasaya geçmek.

Bu durumda, Faruk, mikro veya hatta özel lotlarla işlem yapmasına izin veren bir brokerla işlem yapmalıdır.

1k GBP / USD’de her pip 0.10 $ değerinde.

Faruk’un risk konfor seviyesinin içinde kalması için hesabının % 2’siyle GBP / USD’de 100 pip’e kadar bir zarar durdurma yapabilir.

Matematik: 100 pip x 0,10 dolar = 10 dolar.

Artık stoplossunu piyasa ortamına, ticaret sistemine, desteğe ve dirence vb. göre ayarlayabiliyor.