Aptal ve Bilgenin Savaşı:

Aptal olan adam doğru düzgün plan yapmadan aşırı özgüvenle harp meydanına gider. Diğer taraftan bilge adam, savaşın gelişimini etkileyebilecek olan çevre koşullarını öğrenmek için her zaman durum raporunu ve istihbaratını toplar ve her türlü olumsuzluğa karşı planını önceden hazırlar.

Savaşta olduğu gibi, ticaret ortamında da bir durum raporu almalıyız. Bu, aslında içinde bulunduğumuz piyasa ortamını çok iyi bilmemiz gerektiği anlamına gelir.

Bazı yatırımcılar, sistemin berbat olduğunu öyleyerek mızmızlanırlar. Bazı zamanlarda sistem aslında…

gerçekten de çok kötüdür. Ama her zaman kar edilebilir olduğunu unutmayın.

Sezonluk yatırımcılar, piyasanın durumuna göre kendilerine en uygun stratejiyi bulmaya çalışırlar.  Şimdi fiboyu mu yoksa başka araçları mı kullanacağız?

Bir teknik direktörün, belirli durumlar veya rakipler için farklı taktikler oluşturduğu gibi, piyasaya ve ticaret ortamına bağlı olarak hangi stratejinin kullanılacağına da karar verebilmelisiniz.

Hangi piyasa ortamında işlem yaptığımızı bilerek,  trenddeki bir piyasada trend dalgaları bazlı bir strateji ya da yatay bir pazarda kanal hedefleri belirleyerek bir strateji seçebilirsiniz.

Kanal dip tepeleriyle olan “hayvani” stratejinizi kullanamayacağınız konusunda endişeli misiniz? Peki ya “hadi oğlum kemiği kap getir” trend tabanlı stratejiniz nasıl?

Korkmayın!

Piyasalar, bu stratejilerin uygulanabileceği farklı zaman dilimlerinde birçok trend ve değişen fırsat sunmaktadır.

Hangi stratejilerin uygun olduğunu bilerek, hangi göstergelerin kullanılabileceğini daha kolay bulacaksınız.

Örneğin, Fibonacci seviyeleri ve trend çizgileri trend piyasalarında faydalı olurken, pivot noktaları, destek ve direnç seviyeleri piyasa dalgalanma gösterirken faydalıdır.

Bu fırsatları tespit etmeden önce, ticaret ortamını belirleyebilmeniz gerekir. Piyasanın durumu üç senaryoda değerlendirilebilir.

-Boğa Piyasası

-Ayı Piyasası

-Yatay Seyreden (Belli bir aralıkta değişen)