Bir marj çağrısı almamak için marjın ve kaldıracın nasıl çalıştığını tam olarak anladığınızdan emin olun.

Kaldıraçlı işlemleralım gücünüzü artırmanıza izin verir.

Bunun anlamı, 100: 1 kaldıraç oranına izin veren bir marj hesabında 5.000 $ nakit varsa, satın alma fiyatının sadece yüzde birini teminat olarak kaydetmeniz gerektiğinden, 500.000 $ ‘lık para biriminde işlem yapabilirsiniz.

Bunu söylemenin bir başka yolu da, satın alma gücünüzün bu sayede 500.000 dolara yükselmesidir.

Daha fazla satın alma gücü ile daha az nakit harcayarak toplam yatırım getirinizi artırabilirsiniz. Ancak dikkatli olun, marj üzerinden işlem yapmak karınızı ve zararlarınızı büyütür.

Marj çağrısı

Tüm yatırımcılar bu korkunç marj çağrısından korkuyor.

Harika bir duygu değil. Duymak istemezsiniz!

Bu çağrı; komisyoncunuzun, size marj depozitolarınızın gerekli minimum seviyenin altına düştüğünü bildirmek için oluşur, çünkü açık bir pozisyonunuz size karşı hareket ediyordur.

Marjda işlem yapmak karlı bir işlem stratejisi olsa da, riskleri anlamak için zaman ayırmanız önemlidir.

Teminat hesabınızın nasıl çalıştığını tam olarak anladığınızdan ve aracınızla aranızdaki teminat sözleşmesini okuduğunuzdan emin olun.

Anlaşmada belirsiz bir şey olup olmadığını her zaman kontrol edin.

Hesabınızdaki mevcut marj önceden belirlenmiş bir eşiğin altına düşerse pozisyonlarınız kısmen veya tamamen tasfiye edilebilir.

Pozisyonlarınız tasfiye edilmeden önce bir marj çağrısı alamayabilirsiniz (beklenmeyen doğum günü hediyesi).

Hesabınızdaki paranın marj gereksinimlerinin (serbest teminat) altına düşmesi durumunda, brokerınız açık pozisyonların bir kısmını veya tamamını kapatacaktır.

Bu; çok değişken, hızlı hareket eden bir piyasada bile hesabınızın negatif bir dengeye düşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Marj çağrıları, hesap bakiyenizi düzenli olarak izleyerek ve riski azaltmak için her açık pozisyonda stop loss emirlerini kullanarak önlenebilir.

Piyasa volatilken, zarar dur pozisyonunuzun kayma yaşayabileceğini unutmayın.

Marjın konusu temkinli bir konudur ve bazıları çok fazla marjın tehlikeli olduğunu iddia etmektedir. Aslında bu durum bireye, sahip olduğu bilgiye ve eğitime bağlıdır.

Eğer bir marj hesabıyla işlem yapacaksanız, brokerınızın politikalarının marj hesaplarında ne olduğunu ve bununla ilgili riskleri anlamanız ve rahat etmeniz önemlidir.

Ayrıca, çoğu brokerın forex için hafta sonları daha yüksek bir marj istediğini de bilmelisiniz. Bu, hafta boyunca % 1 marj şeklinde olabilir ve hafta sonu boyunca pozisyonu sürdürmeyi düşünüyorsanız % 2 veya daha yükseğe çıkabilir.

Aracı kurumların  farklı döviz çiftleri için farklı marj gereklilikleri de olabilir, bu yüzden buna da dikkat edin.