Yükseliş trendinden bir örnekle başlayalım.

Bir yükseliş trendinde genel fikir, uzun bir ticarette fib seviyelerinden kar elde etmektir.

Öncelikle önemli bir swing low seviyesine tıklayın, sonra imlecinizi sürükleyin ve en son swing higha tıklayın. Son olarak imlecinizi geri sürükleyin ve geri çekilme seviyelerinden herhangi birine tıklayın. Bu hem fiyat hem de fiyat uzatma seviyelerinin her birini gösterecektir.

USD/CHF grafiğine bir bakalım.

Fiyat %50 fib seviyesini destek alarak güçlü bir şekilde tutundu ve üç testten sonra yükselişini sürdürdü. Bir önceki derste gösterdiğimiz aynı grafikte, fiyatın swing highın üzerinde artışına devam ettiğini görebilirsiniz. İyi bir noktadan kar alabilmek için fibonacci aracını açalım.

Geri çekilmenin gerçekleşmesinden sonra olanlara bir bakalım:

  • Fiyat, bir önceki swing high ile eşleşen %61.8 seviyesine kadar yükseldi.
  • Destek bulduğu %38.2 seviyesine geriledi.
  • Fiyat daha sonra yükseldi ve %100 seviyesinde dirençle karşılaştı.
  • Birkaç gün sonra fiyat, %161.8 seviyesine dirençle karşılaşmadan yükseldi.

Örnekte de görebileceğiniz gibi, %61.8, %100 ve %161.8’ lik seviyelerin hepsi kar almak için iyi yerler olurdu.

Şimdi, düşüş trendinde Fibonacci uzatma düzeylerini kullanmayı bir örnekle ele alalım.

Düşüş trendinde genel fikir, piyasa genel olarak fibonacci seviyelerinde destek bulduğu için bu seviyelerde şort pozisyonu kapatarak kar elde etmektir.

Fib mumları dersinde gösterdiğimiz 1 saatlik EUR/USD grafiğindeki düşüş trendine bir göz atalım.

Burada, %61.8 fib seviyesinin hemen altında bir doji mumu gördük. Fiyat, satıcıların geri gelmesiyle döndü ve swing low seviyesine kadar geri gitti. %61.8’lik fib seviyesinden short pozisyon aldığımız parite için, en iyi kar alabileceğimiz seviyeleri görmek adına fibonacci aracını kullanalım.

Trend dönüşü başladıktan sonra fibonacci seviyelerinde neler olduğuna bir bakalım.

  • Fiyat %38.2 seviyesinde destek buldu.
  • %50 seviyesinde tutundu ve bu seviye çıkış alanı oldu.
  • Bir önceki swing low seviyesini test etmek için fiyatın %61.8 seviyesine gelmesi de bu seviyeyi desteğe çevirdi.

Daha ileriye bakarsanız %100 seviyesinin de destek olarak davrandığını görürsünüz.

Pozisyonumuzu %38.2, %50 veya %61.8 seviyelerinde kapatabilirdik. Tüm bu seviyeler destek olarak davrandı çünkü diğer traderlarda kar alabilmek için bu seviyelere göz diktiler.

Örnekler, fiyatların fibonacci seviyelerinde geçici destek veya direnç bulduklarını göstermektedirler. Her zaman olmasa da, kar elde etmek için pozisyonunuzu ayarlamak yeterlidir.

Elbette burada da baş etmemiz gereken bazı problemler var.

İlk olarak, fibonacci uzatma seviyelerinin hangisinin kesin olarak direnci sağlayacağını bilmenin bir yolu yoktur. Bu seviyelerden herhangi biri destek veya direnç olarak hareket edebilir veya etmeyebilir.

Diğer bir problem, fibonacci seviyelerini oluştururken hangi seviyenin swing low olduğunu belirlemektir. Swing lowu bulmanın bir yolu örneklerde yaptığımız gibidir. Diğer bir yolu ise son 30 çubuğun en düşük seviyesini almaktır.

Bunu yapmak için de kesin doğru bir yol yoktur. Fibonacci aracını kullanırken kendi takdirinize başvurmak zorunda kalacaksınız. Trendin ne kadar daha devam edeceğine siz karar vermelisiniz. Daha sonra bir trendin gücünü belirlemenize yardımcı olacak yöntemleri öğreteceğiz.

Ama şimdi, zarar-durdurma (stop-loss) yerini belirlemek için devam edelim!