Çoğu uzman borsacının işlem günlükleri tuttuklarından ve işlemlerini gözden geçirdiklerinden bahsetmiştik.

Peki o halde kim bu adamlar?

Onlar BUZ ADAMLAR! Paraları, sararayları, en pahalı araba ve kıyafetleri olan adamlar. En önemlisi ise BUZ gibi olmaları.

Biraz abartmış olsak da doğruluk payı tabiki de var.

Buz adam olmanıza sağlayacak katkıların yanında günlük tutmanın size kazandıracağı bir kaç şey daha var…

  •  Kendinizi ve hayatınızın durumunu tanımlayabilme
  • Sistemli bir şekilde yatırım planlarınızı uygulayıp hedefinize ulaşma
  • Ticaret yaparken zayıf ve güçlü yanlarınızı bilerek stresle daha kolay başa çıkabilme
  • Kendi kendinizin danışmanı olma ve kendinizi geliştirme

Eğer kursları sırasıyla bitirip şuan bu dersi okuyorsan şunu unutma! kriptomuhtar.com sitesine yeni kayıt yaptıran üyeler senin seviyenin çok altında.

Herkesin matematik, istatistik, ekonometri, matematik gibi alanlardan yüksek lisansı ya da doktorası yok.

Çoğumuz bu işi evinde kendi çabasıyla internet veya basılı kaynaklardan okuyup öğrendi. Öğrendiklerini de tecrübeleriyle birleştirerek kendini belirli bir seviyenin üstüne çıkardı.

İnternet, telegram grupları ve forumlar sayesinde birbirimizle etkileşime geçerek  bir şeyler öğreniyor ve öğretebiliyoruz.

Bunun dışında çoğumuzun portföy yönetimi için en kritik noktada bir eksikliği vardı: Bize yolgösteren bir koçumuz ya da mentorumuz yoktu.

Mentorlar yatırım kararı almanızda size kritik noktalarınızı söyler, nerede hata yaptığınızı ve aslında ne yapmanız gerektiğini hatırlatır, sizi disipline eder ve performansınızı takip eder.

Neyse ki biz bu işi sizler için ücretsiz yapıyoruz 🙂 desem de inanmayın. 🙂 Elimizden geldiğince destek olsak da siz kendi kendinizin mentoru olmak zorundasınız. Bunu da günlük tutatarak, yaptığınız hatalardan ders çıkararak yapacaksınız.

Günlük tutmak sıkıcı ve zaman kaybı gibi gelebilir ama muhtar dahi aslında kanalda kendi günlüğünü tutuyor.

Zaman geçtikçe günlüğünüz ile birlikte siz de olgunlaşacaksanız. Ne kadar detaylı kayıt yaparsanız (psikolojik durumunuz, piyasa ortamı, haberler vs) şu önemli dersleri çıkartacaksanız

  • Hangi haberlerde pozisyon açılmamalıyım?
  • Pozisyon açarken ne kadar risk almalıyım?
  • Arka Sokaklar izlemeyi ne zaman bırakıp ekran başına geçmeliyim?

Ayrıca ne kadar başarılı ve disiplinli günlük tutarsanız borsa yaşamınızda da o kadar başarılı ve disiplinli olursunuz. Unutmayın, söz uçar yazı kalır.