şlem yaparken, traderların geçen hafta ya da geçen ay yaptıklarını görmek yerine şimdi yaptıklarını görmek çok daha önemlidir.

Muhtemelen kendinize soruyorsunuz, hangisi daha iyi?

İlk olarak üstel hareketli ortalama ile başlayalım.

Fiyat hareketlerine hızlı bir şekilde cevap verecek bir hareketli ortalama istiyorsanız, kısa periyotlarda EMA en iyi yoldur.

Bunlar, daha yüksek karla sonuçlanacak olan trendleri erken yakalamanıza yardımcı olabilir.

Üstel hareketli ortalamanın dezavantajı, konsodilasyon dönemlerinde sizi yanıltabileceğidir. O kadar hızlı tepki verir ki, fiyat artışı olabileceği zaman yeni bir trendin başlayacağını düşünebilirsiniz.

Basit hareketli ortalamada ise tam tersi durum söz konusudur.

Fiyat harekelerine daha yavaş bir şekilde cevap verecek bir hareketli ortalama istiyorsanız, uzun periyotlarda SMA en iyi yoldur.

Bu genel trend hakkında bir fikir verebileceğinden, geniş zaman çerçevesinde bakarken işe yarayacaktır.

Fiyat hareketlerine geç cevap verse de sizi birçok sahte çıkıştan kurtaracaktır.

İkisi arasındaki farkı kolayca hatırlamak için tavşan ve kaplumbağa benzetmesini düşünebilirsiniz.

 

Kaplumbağa, SMA gibi yavaştır. Trend başlangıçlarını yakalamaya hasret bırakabilir. Bununla birlikte, kendini korumak için sert bir kabuğa sahiptir. Benzer şekilde SMA’ları kullanmak, sahte kırılmalara (fakeout) yakalanmanızı önler.

Tavşan, EMA gibi hızlıdır. Bu, trendin başlangıcını yakalamanıza olanak sağlar. Ancak sahte çıkışlara yakalanma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Aşağıdaki tablo, her birinin artılarını ve eksilerini hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

SMAEMA
ArtılarÇoğu sahte hareketi ortadan kaldıran düzgün bir grafik görüntüler.Hızlı hareket ve son fiyat dalgalanmalarını göstermede iyidir.
EksilerYavaş hareket eder, alım ve satım sinyallerinde gecikmelere neden olur.Hatalı sinyaller vermeye eğilimlidir.

Yani hangisi daha iyi?

Karar vermek size bağlı.

Genel trendin ne olduğunu bulmak için daha geniş bir periyotta basit hareketli ortalama kullanılabilir. Daha sonra iyi bir zamanda işlem yapabilmek için kısa periyotta üstel hareketli ortalama kullanılabilir.

Hareketli ortalamaların kullanımı ile inşa edebileceğiniz bir dizi ticaret stratejisi var. Bir sonraki derslerde size bunları öğreteceğiz.

  1. Trend belirlemek için hareketli ortalamalar nasıl kullanılır?
  2. Ticaret sisteminize hareketli ortalamaları nasıl dahil edebilirsiniz?
  3. Hareketli ortalamalar dinamik destek ve direnç olarak nasıl kullanılır?

Mola zamanı! Bir grafik bul ve hareketli ortalamalarla oynamaya başla! Farklı türleri, farklı periyotlarda denemeyi deneyin. Zaman içinde, hangi hareketli ortalamaların sizin için en iyi olduğunu öğreneceksiniz.