Teknik analiz, finans piyasaları yatırımcılarının fiyat hareketlerini grafikler üzerinden inceledikleri analiz türüdür.

Teoride teknik analiz; bir kişinin geçmiş fiyat hareketlerine bakarak, mevcut ticaret koşullarını da dikkate alıp olası fiyat hareketini belirleyebilmesidir.

Teknik analizin kullanılabilmesinin ana sebebi, tabi yine teoride, mevcut tüm piyasa bileşenlerinin fiyata her zaman etki etmesidir.

Herkesin bildiği gibi: “Tarih tekerrürden ibarettir”?

Teknik analizin neyle ilgili olduğunu çok iyi açıklayan bir söz. Geçmişte önemli bir destek ya da direnç fiyat seviyesi, o mal için yatırımcıların dikkatini çekecek ve yatırımcılar işlemlerini bu geçmiş fiyat seviyesilerine bakarak belirleyecektir.

Teknik analistler geçmişte oluşan benzer modelleri arar ve fiyatın daha önce yaptığı gibi hareket edeceğine inanan yatırım stratejileri belirler.

Forex,borsa yada kripto dünyasında, biri teknik analiz dediğinde akla ilk gelen şey grafiklerdir.

Teknik analistler grafik kullanır, çünkü tarihsel verileri görselleştirmenin en kolay yolu budur!

Bazı harika yatırım fırsatları bulmanıza yardımcı olabilecek eğilimleri ve modelleri tespit etmenize yardımcı olması için geçmiş verilere bakabilirsiniz.

Dahası, teknik analize dayanarak çalışan tüm yatırımcıların fark edeceği; oluşan fiyat desenleri ve gösterge sinyalleri kendini gerçekleştiren kehanetlerdir. Ekşi sözlük yazarı @procastinator şöyle açıklamış:

“…inandığımız şeyin farkında olarak ya da olmayarak davranışlarımıza yansıdığı, bu yansımanın da çevremizdekiler tarafından yine farkında olarak ya da olmayarak algılandığı ve onların da davranışlarını bizim beklentilerimiz doğrultusunda şekillendirdiğini öngören sosyal psikoloji teorisidir. Başka türlü söyleyeyim, eşinizin sizi aldatacağını düşünüyorsunuz ve bir süre sonra gerçekten aldattığında “başından beri biliyordum zaten” diyorsunuz. İşte bu teori diyor ki, “bakın şekerler, gelin böyle beklentiler içine girmeyin, zira siz farkında olmasanız da bu inanç sizin davranışlarınızı belirli yönde şekillendiriyor ve etkiliyor, sizin davranışlarınız da karşınızdaki insan tarafından bilinçaltı ya da üstü algılanıyor veya eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürüyor, ya da negatif düşünceniz o kişiyi de beklentiniz doğrultusunda negatif davranmaya itiyor”. Sonra vay secret hayatımı değiştirdi, elli yıla yakındır var bu teori, hangi secret demiyor tabii akademik çevre. Kıçımın secret’i….“

Giderek daha fazla piyasa oyuncusu belirli fiyat seviyelerine ve desenlerine odaklandıkça standart modellerin grafiklerde oluşma olasılığı artar.

Her şeye rağmen teknik analizlerin çok öznel olduğunu bilmelisiniz.

Aynı malın grafiğine ya da göstergelerine bakan farklı kişilerin, fiyatın nereye yönelebileceği ile ilgili, aynı fikirde olmaları beklenmemelidir.

Önemli olan, teknik analiz altındaki kavramları anlamanızdır, böylece birisi Fibonacci, Bollinger bantları veya pivot noktaları hakkında konuşmaya başladığında kalbiniz sıkışıp baygınlık geçirmezsiniz.

 

Çeşitli gruplarda dolaşırken, “Vay be, bu adamlar müthiş. “Fibonacci” ve “Bollinger” gibi çılgın kelimeler kullanıyorlar. Ben bu gibi şeyleri asla öğrenemem!” diye düşünüyor olabilirsiniz.

Endişelenmeyin. Akademi’yi bitirdikten sonra siz de bizler gibi… “müthiş” olacaksınız…