Arbitraj, bir finansal enstrümanı (Türk Lirası gibi) kredi çekerek ve başka bir finansal aracı (Tahvil gibi) satın almak için kullandığınız zamandır.

Borç aldığınız/ sattığınız finansal enstrümanın düşük faiz oranını öderken, satın aldığınız finansal enstrümandan daha fazla faiz alıyorsunuz demektir.

Karınız, faiz oranı farkından topladığınız paradır.

Bu, “dipten al tepeden sat” yapmak zorunda kalmadan finans piyasasında para kazanmanın başka bir yoludur.

Arbitraj, yatırımcıların risk almak istemediği zamanlarda en iyi şekilde çalışır. Mevcut ekonomik koşulların iyi olması gerekmez, ancak görünüm olumlu olmalıdır.

Bir ülkenin ekonomik beklentileri çok iyi görünmüyorsa, hiç kimse riske girmek istemez.

Basitçe söylemek gerekirse, yatırımcıların risk iştahı DÜŞÜK olduğunda faiz arbitrajından para kazanabilirsiniz.

Risk iştahı YÜKSEK olduğunda, arbitraj iyi sonuç vermez.

Risk iştahı yüksek olduğunda, yatırımcıların yüksek getirili para birimleri alma olasılıkları daha düşüktür ya da yüksek getirili para birimlerindeki pozisyonlarını kapatma eğilimindedirler. Genelde daha riskli varlıklarla işlem olur. Örneğin Türkiye için risk iştahı yükselirse hisse senetlerinde volatilite alım yönünde artar, faiz ve kurda düşüş görülebilir.

Ekonomik koşullar belirsiz olduğunda, yatırımcılar ABD doları ve Japon yeni gibi düşük faiz oranları sunma eğiliminde olan güvenli liman para birimlerini tercih ederler

Faiz arbitrajı yapmak için uygun bir çift bulmak oldukça kolay. İki şeye bak:

1.Yüksek faiz farkı bulun.

2.Daha yüksek getirili bir para biriminin lehine istikrarlı veya yukarı yönlü bir çift bulun. Bu size faiz arbitrajı pozisyonunuzda mümkün olabilecek en uzun sürede kalmanızı ve bu sürede faiz oranı farkı karı almanızı sağlayacaktır.

Her zaman ekonomik ve politik faktörlerin değiştiğini unutmayın.

Döviz cinsleri arasındaki faiz oranları ve faiz oranı farklılıkları da değişebilir. Bu da faiz arbitraj işlemlerinin (Yen arbitrajı gibi) yatırımcılara avantaj getirmesine yol açabilir.

Bu yüzden yatırım yaparken her zaman zarar durdur seviyesi belirlemeniz gerekir.

Doğru bir şekilde uygulandığında, faiz arbitrajı, diğer yatırım enstrümanlarınız ile birlikte bakiyenize önemli bir gelir ekleyebilir.