Faiz arbitrajı yapmak için uygun bir çift bulmak oldukça kolay. İki şeye bak:

1.Yüksek faiz farkı bulun.

2.Daha yüksek getirili bir para biriminin lehine istikrarlı veya yukarı yönlü bir çift bulun. Bu size faiz arbitrajı pozisyonunuzda mümkün olabilecek en uzun sürede kalmanızı ve bu sürede faiz oranı farkı karı almanızı sağlayacaktır.

Oldukça basit, ha?

Gerçek hayatta bir örneği ele alalım:

Bu haftalık AUD / JPY çizelgesidir. Yakın zamana kadar, Japonya Merkez Bankası “Sıfır Faiz Oranı Politikası’nı korumuştur (şu anda faiz oranı-0.10%’dur).

ZIRP (Zero Interest Rate Policy) olarak da bilinir.

Avustralya Merkez Bankası, ana dövizlere yüksek faiz oranı verdiğinden (grafik örneğinde %4.50) birçok yatırımcı bu pariteye akın etti (bu, paritede yükselişe neden olan faktörlerden biri).

2009’un başından 2010’un başına kadar, bu çift 55.50’den 88.00’a çıktı ki bu 3,250 pip yapar!

Eğer iki para biriminin faiz oranı farkı ile faiz ödemelerini birleştirirseniz, bu paritenin birçok yatırımcı için döviz piyasasındaki dalgalı hareketleri dengeleyebilecek güzel bir uzun vadeli yatırım fırsatı olduğunu görebilirsiniz.

Tabii ki de ekonomik ve politik faktörler günden güne değişebiliyor.

Döviz cinsleri arasındaki faiz oranları ve faiz oranı farklılıkları da değişebilir. Bu da faiz arbitraj işlemlerinin (Yen arbitrajı gibi) yatırımcılara avantaj getirmesine yol açabilir.

 

Faiz Arbitrajı Riski

Zeki bir yatırımcı olduğun için, ticarete girmeden önce sorman gereken ilk sorunun ne olduğunu biliyorsun!

“Riskim nedir?”

Doğru! Yatırım kararı almadan önce mutlaka maksimum riski, risk yönetimi kurallarınıza göre kabul edip etmeyeceğinizi değerlendirmelisiniz.

Üveys’in maksimum riski 9.000 TL idi. Pozisyonu, 9000 TL teminat zararı olduğunda otomatik olarak kapatılacaktı.

Ürkütücü görünüyor değil mi?

Unutmayın, bu mümkün olan en kötü senaryo ve Üveys bir acemi, bu yüzden zarar durdur seviyesini tam olarak belirleyememiş olabilir.

Faiz arbitrajı yaparken, kayıplarınızı düzenli bir ticaret gibi sınırlayabilirsiniz.

Örneğin, Üveys riskini 1.000 TL ile sınırlamak istediğine karar vermişse, fiyat seviyesi ne olursa olsun pozisyonunu 1.000 TL kayıpta kapatmak için emir girebilirdir.

Pozisyonu açık kaldığı sürede ise faiz ödemelerini almaya devam ederdi.