Birçok yeni tüccar tarafından yapılan yaygın bir hata şudur ki; çok hızlı bir şekilde para kazanabileceklerini düşünmeleri ve sabırsız olmalarıdır.

Kısa sürede para kazanabilirsiniz, bu uzun vadede kârlı kalacağınız anlamına gelmez.

Tipik bir senaryo, yeni bir tüccar piyasa işlemleri hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra, hızlı bir şekilde para kazandırdığını iddia eden bir sistemi bulur ve daha sonra ticarete atlar, çünkü milyonlarca dolar kazanmak için yeterli bir geçmişe sahip olduğunu düşünür.

Maalesef “balayı” dönemi sona erdikten ve heyecanının çökmesinden sonra, bu yeni tüccar, ticaretin düşündüğü kadar kolay olmadığını fark eder.

Sistemin iddia ettiği gibi çalışmıyor oluşu ve piyasanın, yaptığı hareketleri neden yaptığı konusunda bir bilgisinin olmaması ona kaybettirdi.

Bir trader, tüccar olarak yatırım yapabileceğiniz en önemli şey “ZAMAN”dır!

Her bir ticaret günü yeni bir öğrenme deneyimidir ve öğrenmeyi bırakırsanız asla gerçek anlamda başarılı bir tüccar olamazsınız.

Temelleri öğrenmek için ne kadar zaman harcayacağınızı hesaba katın. Ardından günlük rutininizde ne kadar zaman ayırabileceğinizi düşünün. Çizelgeleri, haber raporlarını okuyabilir, işlemlerinizi kaydedebilir ve piyasalarda vakit harcayabilirsiniz.

“Tam zamanlı” bir iş zihniyetini (forex, borsa, viop, kripto vs) ticaretlerine ayırabilen biri için, bu hiç sorun değildir.

Ancak, çoğu insan gibi iseniz, bir işiniz, okul hayatınız, hobileriniz, ailenize ayıracağınız zaman vb olabilir. Bu nedenle tüm gününüzü ticarete tam olarak tahsis edemezsiniz.

Bu, ticaret yapamayacağınız anlamına gelmez, ancak ticaret tarzınızı belirlerken size bazı gerçekçi beklentiler vermelidir.

Muhtemelen bir scalper (vur-kaççı) ya da günlük bir tüccar (day-trader) olamazsınız. Ancak belki daha uzun vadeli işlemler sizin programınız için daha uygun olabilir.

Her gün piyasayı analiz etmek, zaman gerektirir. Haberler piyasayı harekete geçirdiğinden, dünyanın dört bir yanındaki ekonomik gelişmeleri göz önünde bulundurmak ve günlük rutininizin bir parçası haline getirmek önemlidir.

Bir Piyasa Analizinde dikkate alınması gereken dört şey şunlardır.

1. Piyasa Gelişmeleri

Finans dünyasında “insanların konuşmaları” na bakın. Analistlerin ne hakkında konuştuğunu ve paraların nasıl tepki verdiğini görün.

2. Haber Bültenleri

Her gün hangi haber raporlarının çıktığını ve piyasaları nasıl etkilediklerini öğrenin.

Haberler, ne kadar önemli olursa, para biriminde daha fazla hareket görmeyi umabilirsiniz. Piyasa Takvimimize göz attığınızdan emin olun.

3. Diğer Varlık Sınıflarının Piyasa Fiyatları

Petrolün ya da ABD Hazine tahvillerinin getirilerinin fiyatı, para birimlerinin hareket tarzını etkileyebilir. Bu nedenle bu kalemlerin neden yükseldiği ya da düştüğünü bulmak, para birimi ticaretinde bunları hatırlamak, çok işinize yarayabilir.

4. Güncel Olaylar

Çok sayıda haber sitesine göz atın ve tüm dünyada neler olduğunu öğrenin.

Önemli seçimler, askeri çatışmalar ve siyasi skandallar gibi olaylar para hareketlerini veya küresel risk algısını etkileyebilir.

5. Grafikleri gözden geçirin

Son olarak, günlük ekonomik analizi geçtikten sonra, grafiklere bakmak zorundasınız.

Grafikler, pazara girmek için önemli destek ve direnç seviyeleri, eğilimler ve olası fiyat noktaları hakkında size bilgi verecektir.