İşlem planınızı pencereden dışarı atmış olsanız bile, zaman zaman kazançlı bir işlem yapmak kısa vadeli bir zevk sağlayabilir, ancak alım satımların gelişigüzel olarak yapılması disiplini uzun vadede sürdürme yeteneğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Unutmayın ki Ticaret bir sprint değil, maratondur!

İşlem planınızı takip etmeyi bıraktığınızda, es kaza kar edebilir ve işlem planının pekte önemli bir şey olmadığına inanmaya başlayabilirsiniz.

Şanslı bir kar gelecekte alım satım planlarını terk etme eğiliminizi artırabilir.

Bir kez kar ettim, belki tekrar kar ederim” diye düşünmeye eğilimli olabilirsiniz. Ancak disiplinsiz ticaretin olumlu sonuçları genellikle kısa ömürlüdür ve disiplin eksikliğiyle uzun vadeli ticari kayıplar ortaya çıkmaktadır.

Haklı kazançları haksız kazançlardan ayırt etmek önemlidir.

Bir plan yaptığınızda, takip etmediğinizde veya planınız yoksa haksız bir kazanç oluşur. Kar edebilirsiniz, ama sonuç tesadüfen gerçekleşmiş olur.

Yazı-Tura atabilir veya grafiklerinizin basılı bir kopyasını duvara asabilir ve ticaret kararları vermenize yardımcı olmak için ona dart atabilirsiniz. Kazanç haksız ve disiplinsiz ticaretten başka bir şey olmaz.

Sürekli ve karlı işlem için disiplinin sürdürülmesi hayati öneme sahiptir.

Ticaret, ortalamaların yasasının sizin lehinize çalışmasıdır.

Kazanan oyuncu, atışı tutarlı bir şekilde yapma becerisini ilk geliştiren kişidir, böylece her fırsatta, topun pota içinden geçmesi muhtemeldir.

Topu her seferinde aynı şekilde nasıl potadan geçireceğini öğrenmek için beceri geliştirilir.

Ticaret için de aynı şey geçerlidir. Her bir ticarette belirli bir planını takiben işlem yapılmalıdır. Böyle bir yaklaşımla işlem yapıyorsanız ve başka bir zamanda farklı bir yaklaşım sergiliyorsanız, yaptığınız iş büyük olasılıkla gelişigüzel olacaktır. Kendi işlem planınızı takip edin, planınızı takip ederseniz uzun vadede daha kârlı olacağınızı zihninize yerleştirin.

İşlem planının ne kadar önemli olduğunu açıkladık. Şimdi işlem iplanını izlemenin ne olduğunu öğrenmenin zamanı geldi.