Şimdi, bir muhtemel bir ticaret senaryosu üzerinden değerlendirerek, haberleri yönsüz beklentiyle nasıl fırsata çevireceğimize bir bakalım.

ABD işsizlik oranı raporumuza dönelim.

Senaryo: ABD İşsizlik Raporu iyileşme gösteriyorsa, USD neden hala zayıf?

Daha önce, işsizlik raporunun beklentiler ışığında ya da daha iyi gelmesi durumunda neler olabileceğine dair örnekler verdik.

Bu senaryoda, işsizlik oranının şaşırtıcı bir DÜŞÜŞ gösterdiğini varsayalım.

Bu iyi bir şey çünkü artık daha fazla insanın işi var demektir.

Ama grafiklerine baktın ve dolar DÜŞTÜ!

Ne?!

İşsizlik oranı düştüğünde dolar artmıyor muydu?

Daha çok insanın iş sahibi olmasına rağmen doların düşmesinin birkaç nedeni olabilir.

Sebep # 1: Genel Ekonomik Görünüm Hala Zayıf

İlk sebep, ABD ekonomisinin uzun vadeli ve genel eğiliminin hala aşağı yönlü bir sarmalda olması olabilir.

Bir ekonominin gücüne ya da zayıflığına neden olan bazı temel faktörlerin olduğunu unutmayın.

İşsizlik oranı düşse de, büyük yatırımcıların dolar algılarını değiştirmeye başlaması için yeterince güçlü bir katalizör olmayabilir.

Sebep #2: Olumlu İstihdam Rakamları Geçici

Belkide Şükran günü tatili öncesidir ve doğrudur. Bu süre zarfında birçok şirket, Noel müşterilerinin akınına ayak uydurmak için mevsimlik çalışanları işe alır.

İstihdamdaki bu artış, işsizlik oranında kısa süreli bir düşüşe neden olabilir, ancak ABD ekonomisi için uzun vadeli bir gelişimin göstergesi değildir.

İşsizlik durumunun doğru bir ölçüsünü almanın daha iyi yolu, geçen yılki sayıya bakmak ve bu yıl ile karşılaştırmak olacaktır. Bu, iş piyasasının gerçekten iyileşip iyileşmediğini görmenizi sağlar.

Hatırlanması gereken en önemli şey, hızlı bir karar vermeden önce her zaman bir adım geri atmak ve büyük resme bakmaktır.

Artık kafanızda bu bilgilere sahip olduğunuza göre, haberleri yönlü beklenti ile nasıl pazarlayabileceğimizi görmenin zamanı geldi.

Yönlü beklenti ile haber ticaret nasıl yapılır?

Basitleştirmek için işsizlik oranı örneğimizle devam edelim.

Rapordan önce yapmak isteyeceğiniz ilk şey, artış veya azalış olup olmadığını görmek için işsizlik oranının eğilimine bir göz atmaktır.

Geçmişte neler olup bittiğine bakarak, gelecekte neler olabileceğine kendinizi hazırlayabilirsiniz.

İşsizlik oranının sürekli olarak arttığını hayal edin.

Altı ay önce% 1’di ve geçen ay% 3 ile zirveye çıktı.

Artık işlerin azaldığı ve işsizlik oranının artmaya devam edeceği yönünde güçlü bir olasılık olduğu konusunda biraz güven duyabilirsiniz.

İşsizlik oranının artmasını beklediğiniz için, şimdi dolara şort açmaya hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Bu senin yönlü beklentin.

Özellikle, USD / JPY şortlayabileceğini hissediyorsunuz.

İşsizlik oranının açıklanmasından hemen önce, USD / JPY’nin en az 20 dakika önce fiyat hareketine bakabilir ve hareket aralığını bulabilirsiniz.

Yapılan dip ve tepeleri not alın. Bunlar senin kırılma noktaların olacak.

  • Makas aralığı ne kadar dar olursa, volatile için o kadar büyük potansiyel vardır!

Dolar üzerinde düşüş trendi beklediğinizden (yönlü beklentiniz), o aralığın alt kırılma noktasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Doların düşmesini bekliyorsunuz. Bu yüzden makul strateji, giriş noktasına o seviyenin altına birkaç pip koymak olacaktır.

Daha sonra üst kırılma noktasında bir stop ayarlayabilir ve kanal genişliği mesafesince aşağıya hedef belirleyebilirsiniz. Teknik analiz derslerimizde formasyonlar konusuna göz atınız.

Bu noktada iki şeyden biri olabilirdi.

1.İşsizlik oranı düşerse, dolar yükselebilir. Bu, USD / JPY’nin yükselmesine neden olacak ve şort emriniz büyük olasılıkla tetiklenmeyecektir. Zarar Yok!

2.Ya da haber beklediğiniz gibi olursa ve işsizlik oranı yükselirse, dolar düşebilir (dolardaki tüm temel görünümün zaten düştüğü varsayılarak).

Bu sizin için iyi bir şey, çünkü şimdiden dolar üzerinde düşüş bekleyen bir pozisyon açmıştınız. Şimdi yapmanız gereken tek şey pozisyonunuzu takip etmek.

Daha sonra hedefinizin gerçekleştiğini görüyorsunuz. Avuçlarını piplerle doldurdun!

Yönlü beklentiye sahip olmanın anahtarı, yatırım yapmayı planladığınız haber bülteninin arkasındaki kavramları gerçekten anlayabiliyor olmanızın gerektiğidir.

Belirli para birimlerinde ve hisselerde hangi etkinin olabileceğini anlamıyorsanız bu konuları detaylı araştırmanızı öneririz