Tuzak Ticareti, farkedilen bir sahte kırılmanın tersi yönünde ticaret yapma anlamına gelir. Yemezler koçum!

Bir destek veya direnç seviyesinde görülen kırılmanın aldatıcı olduğuna ve aynı yönde hareket edemeyeceğine inanıyorsanız, tuzağa göre hareket etmelisiniz.

Destek veya direnç seviyesinin kırıldığı durumlarda, bazen kırılmanın tersi yönlü hareket etmek daha akıllıca olabilir.

Kırılmanın başarısızlığı öngörüsüyle hareket etmenin harika, fakat kısa vadeli bir strateji olduğunu unutmayın. Kırılmalar birkaç defa başarısız olsa da sonunda başarılı olabilirler.

TEKRAR: Kırılma başarısızlıklarına yatırım, harika bir kısa vadeli stratejidir. Uzun vadeli tüccarlar için kullanılması doğru değildir.

Tuzakları farketmeyi öğrenerek, ters köşe olmamayı öğrenebilirsiniz.

Kırılma ticareti fırsatları birçok yatırımcıya hitap ediyor. Peki neden?

Destek ve direnç seviyelerinin fiyat tabanları ve tavanları vardır. Bu seviyeler kırılırsa, fiyatın kırılma ile aynı yönde devam etmesi beklenir.

Bir destek seviyesi bozulursa, genel fiyat hareketinin aşağı doğru olduğu ve insanların alımdan çok satış yapacağı anlamına gelir.

Tersine, eğer bir direnç seviyesi kırılırsa, o zaman ahali, fiyatın daha yüksek seviyelere doğru ralli yapacağına ve satıştan ziyade alış trendine gireceğine inanır.

Bağımsız kişisel yatırımcılarda açgözlü zihniyetler vardır. Kırılma yönünde büyük hareketlerde büyük kârlara inanırlar. Büyük balığı yakala fakat hamsileri de unutma.

Mükemmel bir dünyada, herşey anlattığımız şekilde gerçekleşebilirdi. Ama dünya mükemmel değil. Kurbağalar ve prensesler sonsuza kadar mutlu yaşamazlar.

Gerçekte ne olur peki? Çoğu kırılma başarısız olur.

Kırılmalar, Wall Street bebelelerinin, gariban milletin parasını söğüşlemesiyle birlikte başarısız olur.

Kendini kötü hissetme. Bu bebeler, büyük portföylerle ve alım/satım emirleriyle hareket eden balinalardır. Mallarını satabilmek için alıcıya ihtiyaçları var. Biz bu oyunu bozacağız!

Bununla birlikte, herkes direnç seviyesinin üzerinde long veya bir destek piyasasının altında şortlamak isterse, piyasa yapıcısı (market-maker) denklemi baştan yazmak zorunda kalır.

Şunu aklınızdan çıkarmayın: “Herkesin bildiğinden para kazanamazsınız.”

Şunu da kulağınıza küpe yapın: Piyasa yapıcılar hiç de aptal insanlar değiller.

Küçük yatırımcılar kırılmalarda ticaret yapmayı severler.

Wall Street bebeleri, yani  kurumsal ve daha tecrübeli olan balinalar kırılmaları kırmayı tercih ediyor.

Daha akıllı yatırımcılar ise, ahalinin veya tecrübesiz yatırımcıların bu kolektif düşüncesinden yararlanır ve onların tersine hareket ederek kazanırlar. Bu nedenle daha deneyimli yatırımcılarıyla paralel hareket ederek alım satım işlemleri yapmak çok daha karlı olabilir.

Hangi tarafta yer almayı tercih edersiniz: Kırılmaları yaratan balinaların yanındaki plankton mu yoksa tuzağa düşen fok mu olmak istersiniz?

Şimdi, kırılmaların tuzağa dönüşebileceğini öğrenelim.