Risk yönetimi, genellikle göz ardı edilen ancak yatırım işlemleri hakkında şimdiye kadar okuyacağınız en önemli konulardan biridir.

Neden önemlidir?

Çünkü para kazanma niyetindeyiz ve para kazanmak için riskin nasıl yönetileceğini öğrenmeliyiz (potansiyel zararlar).

İronik olan şey ise bu konu işlem yaparken en çok göz ardı edilenlerden biridir.

Birçok yatırımcı, toplam hesap büyüklüğünü dikkate almadan alım satım yapmak konusunda oldukça hevesli.

Tek bir işlemle ne kadar kaybedebileceklerini bilmeden “işlem” düğmesine basarlar.

Bu tür yatırım için bir terim var….

KUMAR!

Risk yönetimi kuralları olmadan işlem yaptığınızda aslında kumar oynarsınız.

Yatırımınızın uzun vadeli getirisine bakmıyorsunuz. Bunun yerine, yalnızca “ikramiye” yi arıyorsunuz.

Risk yönetimi kuralları sadece sizi korumaz, aynı zamanda uzun vadede sizi çok kârlı hale getirir. Bize inanmıyorsanız ve “kumarın” zengin olmanın bir yolu olduğunu düşünüyorsanız, o zaman şu örneği göz önünde bulundurun:

İnsanlar; büyük ikramiyeyi kazanmak umuduyla, paralarıyla kumar oynamak için her zaman Las Vegas’a giderler ve aslında birçok kişi kazanır.

Peki, dünyada birçok kişi ikramiye kazanıyorsa kumarhaneler nasıl para kazanıyor?

Cevap; insanlar ikramiye kazansalar bile, uzun vadede kumarhanelerin hala karlı olmalarının nedeni, kazanamayan insanların fazla olması ve onların paralarını alıyor olmalarını.

İşte “kasa her zaman kazanır” terimi oradan geliyor.

Gerçek şu ki, kumarhaneler çok zengin istatistikçilerdir. Uzun vadede, kumarbazlardan daha çok kazanacaklarını biliyorlar.

Okan bir slot makinesinde 100.000 dolarlık bir jackpot kazansa bile, kumarhaneler, o jackpotu kazanamayacak yüzlerce kumarbaz olduğunu ve paraların ceplerine geri döneceğini bilirler.

Bu, istatistikçilerin kumarbazlara göre nasıl para kazandıklarının klasik bir örneğidir. Her ikisi de para kaybediyor olsa da, bu durumda istatistikçi veya kumarhane, zararlarını nasıl kontrol edeceğini bilir.

Temel olarak, risk yönetimi bu şekilde çalışır. Kayıplarınızı nasıl kontrol edeceğinizi öğrenirseniz, kârlı olma şansınız olur.

Nitekim finans piyasaları bir sayı oyunudur.

Kumarhanelerde, kasa bazen oyuncununkinden sadece% 5 üzerindedir. Ancak bu % 5, kazanan olmakla kaybeden olmak arasındaki farktır.

Zengin bir istatistikçi olmak niyetindeyseniz, kumarbaz OLMAMALISINIZ; çünkü uzun vadede “her zaman kazanan olmak” istiyorsunuz.

Peki kaybeden olmak yerine nasıl zengin istatistikçi olursun? Okumaya devam et!