İşlem stratejisi yapılıp planlanmış bir alım-satım, planlanmamış alım-satımdan daha kolaydır

GPS cihazı kullandığınızı düşünün.

Gitmek istediğin yeri girersin. GPS bulunduğunuz yeri belirler ve sonra nereye gitmek istediğinizi, nasıl ulaşacağınızı gösterir.

Hala doğru yolda olup olmadığınızı görmek için GPS’inizi sürekli kontrol edebilirsiniz.

Yanlış bir dönüş yaptığınızda, ayarlamaları yapar ve sizi doğru yöne döndürür.

İşlem planı, bir tüccar olarak nerede olduğunuzu gösterecek ve hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

GPS olmadan seyahat etmek akıllıca bir fikir olmaz. Gideceğiniz yere nasıl gidileceğini bilmiyorsanız büyük olasılıkla kaybolacaksınız.

Muhtemelen birilerinin “harita” olarak adlandırdığı eski bir nesneyi kullanabileceğini düşünüyorsunuz, ancak bunun ne olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok.

İslem planı olmadan ticaret, GPSsiz yön bulmak ile aynı şey olurdu -yani kötü bir fikir.

“Düzenli Kazançlar” olarak adlandırılan vaat edilen topraklara ulaşmaya çalışıyorsunuz, ancak doğru yöne gidip gitmediğinizi bilmenin bir yolu olmadığından, büyük olasılıkla hesabınızı eriteceksiniz.

İşlem planı ile doğru yöne gittiğinizi bilebilirsiniz.

İşlem performansınızı ölçecek bir çerçeveye sahip olacaksınız. Ve tıpkı bir GPS gibi, bunu sürekli olarak izlemeniz gerekiyor. Bu size daha az duygu ve stres ile işlem yapmanızı sağlayacak.

Kovboy tüccar olmayın!

Bir işlem planı olmadan, tahminlere veya yabancılardan gelen sinyallere güvenerek işlem yaparsanız bu işlem olmaz, sadece kumar oynamış olursunuz.

 

Ne zaman ki kumar oynar gibi işlem yapmaya başlarsanız, işte o zaman a tipi slip don ile bakiyenizi tüketir ve duygusal bir enkazla karşılaşırsınız. (Oldukça sert, ama biz ana fikri anlamanızı istiyoruz).

Her zaman yapmanız gereken rotayı belirlemek ve yapılan ilerlemeyi değerlendirmek için bir GPS kullandığınız gibi, alım satım planınızı sürekli olarak kontrol ederek nasıl karlı kalacağınızı planlamak.

En önemlisi, eğer daldan dala atlarsanız (ve kesinlikle başlangıçta yapacaksınız), bunun sadece iki nedenden biri olduğunu bileceksiniz: ya stratejinizde bir sorun var ya da stratejinize bağlı kalmıyorsunuz.

Bir plan olmadan işlem yapıyorsanız, yanlış yaptığınız noktaları tam olarak bilmeniz imkânsızdır.

Sonuçlarınızı değerlendirmenin hiçbir yolu yoktur ve bu nedenle bunu nasıl durduracağınızı da asla bilemezsiniz.

Bunu yeterince vurgulayalım.

“Planlamayı başaramazsanız, başarısız olmayı planlamış olursunuz.”

Açıkçası, işlem planı başarıyı garanti etmez, ancak takip edilen iyi bir plan, bir piyasa planına sahip olmayan yatırımcılardan daha uzun süre piyasa oyununda kalmanıza yardımcı olacaktır.

HAYATTA KALMAK başarısızlıktan daha iyidir ve yeni bir oyuncu olarak ilk hedefiniz olmalıdır.

Unutmayın, yeni yatırımcıların% 90’ı bunu yapmıyor. Bunu yapabilen “% 10” un bir parçası olmalısınız.

Açıkçası, tanımlanmış işlem planları geliştirmezseniz ve bunları tutarlı bir şekilde izlemek için disiplinli olmazsanız, bir yatırımcı olarak para kazanmakta zorluk çekersiniz.