Düzenli günlük tutmak gerçekten zordur.

Fakat tüm sermayenizi kaybetmeyi ya da borsada düşmüş ve pes etmiş biri olmayı mı tercih edersiniz?

Belkide  arka sokakları izlerken eski anıları yad edersin olmaz mı?

Hangisini tercih etmek istersiniz?

Günlüğe yazdıklarınıza göre işlemlere girmek işleri çok kolaylaştırır. Herşey siyah ve beyaz gibi netleşir ve gri alanlar ortadan kalkar. Hafızanızın sizi yanıltmasını ve o an ki duygularınızı da bertaraf etmiş olursunuz.

Daha da önemli olan şey ise günlüğü açtığınızda büyük resmi görerek işlemlerinizi tek başına değil bir bütün olarak görebilirsiniz.

Günlük tutmak ile bir atletin sürekli antreman yapmasıyla aynı şeydir.

Sizce atletlerin katıldığı yarışma sayısı mı daha çoktur yoksa yaptığı antreman sayısı mı?

NBA basketbolcularının günde 10 saat antreman yaptıklarını biliyor muydunuz?

Günlük kendinizi objektif olarak değerlendirmenize yardımcı olur.

Başarılı bir işlem için şunlara sahip olmalısınız.

1. İyi bir stratejiye sahip olmak ve bunu uygulamak

2. Stratejinin bir parçası olan iyi bir sisteme sahip olmak.

3. İşlem sonucunuzda geri besleme yapmak ve performansınızı değerlendirmek.

Borsa, forex, kripto, opsiyon, varant hiç farketmez nerede yatırım veya işlem yapıyorsanız yapın bu üç konuya çok iyi odaklanmanız gerekiyor.

Günlüğünüz kendi sisteminizi objektif olarak değerlendirmenizi sağlayacağından dolayı performansınızı iyileştirmeye yönelik de size girdi sağlayacaktır.

Kendi kurallarınızı koyun ve o kurallara uyun. Çoğunuzun da yaptığınız analizlere uymamak ya da inanmamak gibi bir problemi var.

Piyasalar kapandıktan sonra kafa rahatken yaptığınız analizi işlem saati geldiğinde ve fiyat alarmınız çaldığında nedense yapamıyorsunuz. İşte bundan dolayı kurallarınız olmalı ve analizinize güvenerek günlükte kendinize yazdıklarınıza uymalısınız.

Günlük tutmak devamlılık gerektiren bir süreçtir. Tutmadığınız günün mazereti olamaz ve kabul edilemez. Kendinizi kandırmayın.

Günlük yazmayı ve tutmayı öğrenmeniz aynı zamanda da sizi disiplin altına alacaktır.

Sadece bunlar da değil, işleminizin üstünden geçen bir ay sonra bile dönüp baktığınızda kendinize ve işlem psikolojinize dair bir çok şey öğreneceğinizi garanti ediyoruz.

Hangi konuda iyi olduğunuzu, ne zaman batırdığınızı ve sizin için en iyi olanın ne olduğunu açık bir şekilde göreceksiniz.

Bu hiç bir mentorun, cülcülün, kitabın, videonun ya da seminerin öğretebileceği bir şey değil. Bu sizin kendi kendinize tecrübe edeceğiniz bir şey. Tecrübe başarılı bir spekülatör/yatırımcı olmanın en kritik noktalarından bir tanesidir.

İşlem yeteneğinizi geliştirebilmek için günlük tutabilmeli ve bunu devam ettirmelisiniz.

Son sözümüz şu:

Günlüğün sana ait. Oraya yazdığın hiç bir şey ne saçma ne de aptalca!