Hisse senedi piyasalarının, para birimi hareketini ölçmek için de kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Hisse senedi endekslerini bir çeşit forex kristal topu gibi düşünebilirsiniz.

Televizyonda gördüklerinize, radyoda duyduklarınıza ve gazetede okuduklarınıza göre hisse piyasalarından daha çok bahsediliyor değil mi?

 

 

Hatırlanması gereken bir şey, belirli bir ülkeden hisse satın almak için öncelikle yerel para birimine sahip olmanız gerektiğidir.

Japonya’daki hisse senetlerine yatırım yapmak için Avrupalı ​​bir yatırımcı önce Euro’yu (EUR) Japon Yeni (JPY) ile takas etmelidir.

JPY için bu artan talep JPY’nin değerinin artmasına neden olur. Öte yandan, Euro’nun değerini de aşağı çekecektir.

Belli bir borsa için görünüm iyi duruyorsa, uluslararası para buraya akar.

Öte yandan borsada çalkantı olduğunda, uluslararası yatırımcılar paralarını alırlar ve fonlarını yatıracak daha iyi bir yer ararlar.

Hisse senedi alım satımı yapmamanıza rağmen eğer para piyasalarında işlem yapıyorsanız ki buna kripto paralar da dahil, büyük ülkelerdeki borsalara dikkat etmelisiniz.

Bir ülkedeki borsa başka bir ülkedeki borsadan daha iyi performans göstermeye başlarsa paranın daha zayıf borsadan daha güçlü borsaya hareket edeceğinin farkında olmalısınız.

Bu durum, daha güçlü borsaya sahip ülke için para biriminin değerinde bir artışa yol açabilirken, güç kaybeden borsanın yerel para biriminde değer kaybı görülebilir.

İşte genel fikir:

Güçlü borsa = güçlü para birimi.

Zayıf borsa = zayıf para birimi.

Eğer yükseliş trendindeki bir borsanın olduğu ülkenin para birimini alıyor ve zayıflayan borsanın olduğu yerel para birimini satıyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Büyük küresel finans endekslerine aşina değil misin? Şanslı günündesin! Çünkü Muhtar sizin için ne olduklarını hazırladı. İşte buradalar!

EndeksAçıklama

BIST100

BIST100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en yüksek 100 hisse senedinin performansını ölçmekte kullanılan göstergedir. Bu özelliği ile Borsa İstanbul Pay Piyasası’nın temel göstergesidir.

Borsa İstanbul, yatırımcıların piyasada oluşan hareketleri takip edebilmeleri amacıyla piyasalara ilişkin farklı nitelikte endeksler hesaplamaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayın...

BIST30

BIST 30 Endeksi; Borsa İstanbul'da işlem gören, hem işlem hacmi hem de piyasa değeri en yüksek 30 şirketin hisse senetlerinin performanslarının ölçülmesiyle meydana gelen bir endekstir. BIST 30 endeksi içinde yer alan hisse senetleri; BIST 50 ve BIST 100 endekslerinde de bulunmaktadır.
VIOP30VİOP 30 endeksi; Borsa İstanbul hisse senedi piyasasında en büyük işlem hacmine sahip ilk 30 hisse senedinden oluşan BIST 30 endeksini baz alan vadeli endekstir. VIOP 30 endeks sözleşmesi yatırımcılara belirli bir süre, belirli bir fiyat ve belirli bir tutarda alım satım hakkı ve yükümlülüğü de vermektedir.
DOW

 

Dow Jones Endüstriyel Ortalama (ya da kısaca Dow), ABD’deki en önde gelen hisse senedi endekslerinden biri olarak kabul edilir. Halka açık 30 şirketin durumunun ne kadar iyi olduğunu ölçer. Adına rağmen, şirketlerin neredeyse hiçbiri endüstriyel üretim ile ilgili hiçbir şey yapmıyor ve bunun yerine Amerika’daki en büyük şirketlerden bazılarını temsil ediyor. Dünya çapındaki yatırımcılar tarafından yakından izleniyor ve piyasa duyumunun büyük bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla hem yerel hem de dış ekonomik ve politik olaylara duyarlı hale geliyor. Dow’un bir parçası olan şirketler o kadar büyük ki, muhtemelen her gün en az biriyle ilgileniyorsunuz. Apple, McDonalds, Visa veya Intel olmadan hayatı hayal et? Evet – bu şirketlerin hepsi Dow’da listeleniyor!
S&P500

 

Standard & Poor 500, en büyük 500 Amerikan şirketinin hisse senedi fiyatlarının ağırlıklı bir endeksidir. Amerikan ekonomisinin sancaktarı olarak kabul edilir ve ekonominin yönünü tahmin etmek için kullanılır. Dow Jones’dan sonra, ABD’deki en çok işlem gören endekstir. Borsa yatırım fonları ve emeklilik fonları gibi diğer fonlar S&P 500 endeksinin performansını izlemek için yaratılmıştır. Bu modaya yüzlerce milyar dolar yatırıldı.
NASDAQ

 

NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations)

 

ABD’deki en büyük elektronik ekran tabanlı hisse senedi alım satım piyasası olan NASDAQ,yaklaşık 3.700 şirket ve ortaklıktan oluşmaktadır. Ayrıca dünya borsaları arasında en büyük işlem hacmine sahip olanıdır..

Nikkei

 

Nikkei, Dow Jones’a benzer şekilde, Japon borsalarından en çok takip edilenidir. En büyük 225 şirketin fiyat ortalamasıdır ve genel pazarın durumunu yansıtır. Nikkei bünyesinde Toyota, Japonya Havayolları ve Fuji Film gibi şirketleri içerir.
Dax

 

DAX, Deutscher Aktien Endexin kısaltmasıdır (muhtemelen sadece DAX’i hatırlamanız yeterli olacaktır). Frankfurt Borsasında işlem gören top 30 şirketten oluşmaktadır. Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi Almanya olduğu için normal olarak tüm euro bölgesi içinde en yakından izlenen endekstir. DAX’in bir parçası olan bazı firmalar Adidas, BMW ve Deutsche Bank’dır.
DJ EURO STOXX 50

Dow Jones Euro Stoxx 50 endeksi, Euro Bölgesinin önde gelen endeksidir. 12 Euro Bölgesi ülkesinden sektörünün lideri olan 50 şirketin hisselerini içerir. Deutsche Boerse AG, Dow Jones & Company ve SIX Swiss Exchange’in ortak girişimi olan Stoxx Ltd. tarafından oluşturuldu.
FTSE

FTSE (“footsie” olarak telaffuz edilir) endeksi, Londra Borsası’nda listelenen en yüksek sermayeli İngiltere şirketlerinin performansını izler. Endekste yer alan firmaların sayısına bağlı olarak FTSE 100 veya FTSE 250 gibi bu endeksin çeşitli versiyonları bulunmaktadır.
Hang Seng

 

Hang Seng endeksi Hong Kong’daki bir borsa endeksidir. Endekste yer alan hisse senetlerinin günlük fiyat değişimlerini  izleyerek, Hong Kong hisselerinin genel performansını gösterir. Bu endeks şu anda Hang Seng Bank’ın bir yan kuruluşu olan HSI Services Limited tarafından derlenmektedir.

Borsa İstanbul A.Ş tarafından belirlenmiş farklı endeksler de mevcuttur. Borsa İstanbul’da en fazla işlemin gerçekleştiği endeksler; BİST100 endeksi, BİST30 endeksi ve BİST Bankacılık endeksi olarak takip edilmektedir. Teknoloji, kurumsal, yıldız, ana, tüm gibi farklı endeksler de bulunmaktadır.