Her şeyden önce, neler olduğuna şöyle uzaktan bir bakış atın.

Yüzünüzü piyasaya daha da yakınlaştırmaya çalışmayın, kendinizi daha da uzağa çekin.

Hatırlamalısınız ki, daha uzun bir zaman dilimindeki bir trendin gelişmesi için daha fazla zaman vardı. Bu da kurun daha güçlü bir piyasa hareketine gireceği anlamına geliyor.

Ayrıca, uzun zaman dilimlerinde destek ve direnç seviyeleri daha önemlidir.

Tercih ettiğiniz zaman dilimlerini seçerek başlayın ve ardından bir sonraki daha yüksek zaman dilimine geçin.

Orada pazarın dalgalı mı, trendde mi olup olmadığına bağlı olarak long veya short ile gitmek için stratejik bir karar verebilirsiniz.

Daha sonra nerede gireceğiniz ve çıkacağınız (zarar durdur ve hedef belirleme) konusunda stratejik kararlar almak için tercih ettiğiniz zaman dilimine (veya daha da aşağıya!) dönersiniz.

Bildiğiniz gibi bu, muhtemelen birden fazla zaman dilimi analizinin en iyi kullanımlarından biridir. Daha iyi giriş ve çıkış noktaları bulmanıza yardımcı olmak zaman diliminizi yakınlaştırabilirsiniz.

Analizinize ek zaman katmanlarını ekleyerek, yalnızca tek bir zaman diliminde ticaret yapan diğer yatırımcılar üzerinde bir avantaj elde edebilirsiniz.

Hepsini tamam mı? Her şey yolundaysa, işleri daha net hale getirmek için şimdi örnek vereceğiz.

Çoklu Zaman Dilimleri Analizi Nasıl Gerçekleştirilir

Bir varmış bir yokmuş….Falan filan….Cinderella, bütün gün temizlik işleriyle  ve kötü üvey kız kardeşleri uğraşmantan iyice daralıp bunalmış ve forex piyasasına girmeye karar vermiş.

Bazı demo alım satım işlemlerinden sonra, EUR / USD paritesinde işlem yapmayı sevdiğini ve 1 saatlik grafikte kendini en rahat hissettiğini fark etmiş.

15 dakikalık grafiklerin çok hızlı olduğunu düşünüp 4 saatlik zaman dilimlerini seçmiş. Sonuçta, güzellik uykusuna ihtiyacı var.

Kül kedisi ilk olarak 4 saatlik EUR / USD tablosuna bakmış. Bu, genel trendi belirlemesine yardımcı olmuş.

Paritenin yükselişte olduğunu açıkça görmüş.

Bu Sindirella’ya sadece alım sinyallerini araması gerektiğini gösteriyormuş. Sonuçta, trend onun dostu değil mi? Yanlış yöne gidip, cam ayakkabısını kaybetmek istemiyormuş.

Şimdi, giriş noktasını tespit etmesine yardımcı olmak için tercih ettiği zaman dilimi olan, 1 saatliğe yakından bakmış ve Stokastik osilatörünü açmış…

Kül kedisi, 1 saatlik grafiğe geri döndüğünde doji mumunun oluştuğunu ve Stokastik’in aşırı satış koşullarından döndüğünü görmüş!

Ama Sindirella hala emin değilmiş. Gerçekten iyi bir giriş noktasında olduğundan emin olmak istiyormuş. Bu nedenle daha iyi bir girişi teyit etmek için 15 dakikalık grafiğe inmiş.

Sindirella gözlerini 15 dakikalık grafiğe dikmiş ve trend çizgisinin oldukça güçlü bir destek olarak çalıştığını görmüş.

Sadece bu değil, Stokastik’te 15 dakikalık zaman diliminde aynı şekilde aşırı satış koşullarını göstermiş!

Bu tablo, long pozisyon zamanının geldiğini göstermiş. Sonrasında neler olmuş bir bakalım.

Sonuç olarak, yükseliş sürmüş ve EUR / USD trendde yükselmeye devam etmiş.

Sindirella 1.2800’ün biraz üstünde giriş yapmış ve birkaç hafta bekleyerek %30 kar elde etmiş.

Sonra da gidip yeni bir cam ayakkabı çifti almış. Kız kardeşlerini dövmüş ve prensi boşayıp kendine yeni bir at arabası almış.

Açıkçası birden çok zaman dilimiyle çalışmanın da bir sınırı vardır. Farklı şeyleri söyleyen grafiklerle dolu bir ekran istemezsiniz.

En az iki, ama üçten fazla da zaman dilimi kullanmayın çünkü daha fazla eklerseniz kafa karıştırır, analiz felcinden muzdarip olur, balataları sıyırırsınız.

Günün sonunda gerçekten önemli olan, sizin için en iyi olanı bulmaktır. Bu konuda nasıl rahat ediyorsanız o şekilde hareket edin.