You dont have javascript enabled! Please download Google Chrome!

DOĞRU TREND ÇİZİMİ VE ÜÇGEN FORMASYONLARINDAKİ YERİ

Ana Sayfa Forumlar Akademi Ortaokul DOĞRU TREND ÇİZİMİ VE ÜÇGEN FORMASYONLARINDAKİ YERİ

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10303
  okanersevenokanerseven
  Üye
  Rütbe Üye Image Icon
  Üye

  Trend çizgilerinin formasyonlardaki yerine girmeden önce trend çiziminin mantığına ve piyasa psikolojisindeki yerine değineceğim .Yükselen trend , düşen trend farketmeksizin bir trendin onaylanması için en az 3 test noktası gerekir . Bunun nedeni her zaman çizilecek 2 noktanın bulunabilmesidir . Fakat tabii ki 2 test noktası ile bir trend çizgisinin olası “projeksiyonunu” oluşturabilirsiniz sonrasında 3. noktanın gelip test etmesini ve trend onayının alınmasını beklemek zorundasınız . Çizilen 2 nokta %51 ihtimalle 3. onayı alacaktır. %51 kabul nedenimiz aynı grafiğe bakan başka traderlerin, aynı şekilde bir trend “projeksiyonu” oluşturmuş olması ve 3.test noktasında aşağı salmasını engelleyip alıma geçmesidir. Agresif davranıp sadece 2 test noktası var iken alım yapılacaksa grafiğin görece karışık olmamasına diğer traderlerın da aynı trend “projeksiyonunu” çizeceklerine onları da psikolojik olarak yanınıza alacağınıza bir miktar emin olmanız ve kullandığınız indikatörlerden ve bir çok başka bileşenden de destek almanız gerekmektedir. 3 test noktası olmasına rağmen eğer trend çok dik ise bu haddinden fazla alım olduğunu ve uzun süre bu şekilde devam etmesinin zor olduğunu dolayısıyla güvenilir bir trend olmadığını gösterir. Aynı şekilde eğer çok yatay bir trend çizdiyseniz burada bir trendin olmama ihtimali yüksektir belki de sadece piyasa yatay ilerliyordur kim bilir . Gördüğünüz gibi “doğru” bir trend çizmek üstünde hiç düşünmeden 2 noktayı birleştirmek değil ,en önemli kısımlardandır ,dikkat çekmek istediğim nokta budur,yapılan uğraşılan analizlerin böyle ufak bir ayrıntı sebebiyle geçersiz kalması büyük acı verir.Örneklerden bir tanesini yazının devamında vereceğim daha iyi anlayacaksınız .Bu yazıyı yazma gereği duydum çünkü bu ufak ayrıntı insanlık hali gözden kaçırılıp genelde ihmal edilmektedir.
  TREND ÇİZİMLERİNİN FORMASYONLARDAKİ YERİ
  Örnek olarak üçgen formasyonlarından biri olan “simetrik üçgen”den ilerleyelim. Simetrik üçgen yapılan hatalar için en güzel örneklenecek formasyonlardan birisidir.Nedeni ise simetrik üçgenin aynı güçte olan bir “düşen trend” ile “yükselen trend”in yarışıdır(burası önemli).Zaten sırf bu yüzden yukarı veya aşağı kırma ihtimali %50dir. Oluşan bir “oluşuma”,”simetrik üçgen formasyonu” etiketi yapıştırıp formasyon hedefi belirlemeyi eğer düşünüyorsanız “trend gereksinimlerinin” yerine gelmesini beklemek en doğrusu olacaktır. (FOTOĞRAF 1)
  YÜKSELEN VE DÜŞEN ÜÇGEN
  Diğer cover mantığını anlatabilmek için yükselen ve düşen üçgeni kullanacağım bu formasyonlarda mantık biraz daha farklıdır . Yükselen üçgende üst kısım ,düşen üçgen de ise alt kısım dümdüz bir çizgidir. Burada mevzu destek veya dirençtir. Yükselen üçgende bir yükselen trend ile bir direncin yarışını görürüz. Düşen üçgende ise bir düşen trend ile desteğin yarışını görürüz. Bu nedenle “oluşumlara” , yükselen veya düşen üçgen formasyonu etiketi yapıştırıp formasyon hedefi belirleyeceksek direnç-destek ve yükselen-düşen trend gereksinimlerinin yerine gelmesini beklemek en doğrusu olacaktır.
  YAPILAN HATALAR
  Gelelim yapılan meşhur hatalara . İnsan psikolojik olarak her konuda konforda olmayı diler ve düşler.Çoğu trader sırf bu yüzden grafiği açtığında “bir şeyleri kaçırmamış olmayı istemek” psikolojisiyle olanı değil de olmasını istediğini çizer ve 2.bir test noktasının oluşmasını , “yeteri kadar yükseklikte” sekip dönmesini dahi beklemez. (2.FOTOĞRAF) .Bu çizim ilerde 3. bir test noktasıyla yeni bir trend oluşturabilir fakat bu,şans yaver gitmezse formasyonu da bozacaktır ayrıca her zaman “ileride olmasını düşlediğimiz şeyi değil olanı çizmemiz mantıklıdır”.Trader konfor alanından çıkıp mantık ve kurallara göre oynamayı kabul edecek olursa gerçeğin 3. fotoğraftaki gibi olduğunu görecektir.
  Grafiği açıp 2. fotoğraftaki yanlış çizimi yapan trader belki de grafiği daha erken açsa 3 test noktalı 3.fotoğraftaki doğru trendi çizip formasyonun aşağı kırması nedeni ile stop olacaktı.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #10399
  Jo1erJo1er
  Üye
  Rütbe Üye Image Icon
  Üye

  çok faydalı bir anlatım olmuş teşekkür ederiz 🙂 emeklerine sağlık

  #10419
  okanersevenokanerseven
  Üye
  Konu Sahibi
  Rütbe Üye Image Icon
  Üye

  Ne demek

  #10451
  iso41iso41
  Üye
  Rütbe Üstad Image Icon
  Üstad

  eline sağlık okan.

  #10614
  okanersevenokanerseven
  Üye
  Konu Sahibi
  Rütbe Üye Image Icon
  Üye

  teşekkürler

  #22554
  GsayProGsayPro
  Üye
  Rütbe Analist Image Icon
  Analist

  Eyvallah 🙂

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Tamamiyle eğitim ve takip maksatlıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mal durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
error: Uyarı: Korumalı içerik!

Üye girişi yaparak ders ve kurs takibi yapabilir, sınavlardan faydalanabilir, Akademiyi tüm fonksiyonlarıyla kullanabilirsiniz.

Ayrıca forumda paylaşımda bulunabilir, trail stop loss botunu kullanabilir ve yine daha bir çok olanaktan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.